събота, 28 септември 2013 г.

Размножаване на котката

С навършването на 5-7 месечна възраст женската котка е полово зряла и може да бъде заплодена. Под влияние на половите хормони през периода на разгонвяне тя променя своето поведение. С жални мяукания тя търка главата и задницата си в краката на всеки от семейството, в краката на някоя маса или стол, или започва да се търкаля на пода. Неопитните притежатели на котки считат такива животин за болни. Постоянното безпокойство и продължителните и непрекъснати жални викове дразнят дори и най-големите любители на котките. Този период продължава от 3-8 дена, като ако котката не бъде заплодена, това се повтаря след 14-30 дни. При котките, намиращи се постоянно в къщи, не винаги може да се определи точно времето между два периода на разгонване. Докато дивата котка се разгонва само веднъж годишно, активният полов период на домашната котка започва рано напролет и завършва през есента.
Котаракът съзрява полово и е готов за разплод след навършване на 8-12 месечна възраст. В периода на размножаване неговата урина започва да мирише много неприятно и миризмата не може да се премахне и с най-силните препарати за почистване. Полово зрелият котарак е готов за контакти целогодишно, но не е осебено активен през пролетта.
Бременността на котката продължава от 54 до 73 дни. Забременялата котка показва забележими промени в поведението си. Тя ставо по-гальовна, търси ласките на стопаните си и апетитът и се повишава. След 50-ия ден на бременността трябва да се приготви мястото, където ще бъдат поставени новородените котенца. За тази цел се взема един кашон, сандъче или кошче с размери поне 60/90 см и дъното се застила с мека материя, която може лесно да се почиства и изпира.
Котката ражда обикновенно на тъмни и закрити места, като се стреми да не бъде обезпокоявана от никого. Малко преди самото раждане тя отказва да се храни, става неспокойна, често ходи да уринира и ближе външните си полови органи. На повечето котки е неприятно присъствието на хора през време на самото раждане, което обикновено протича, без да е необходима никаква помощ. Едно котенце се ражда обикновено за 2 до 4 минути. Майката прегризва сама пъпната връв и изяжда плацентата, след което облизва котенцата и малко по-късно ги ориентира към цицките си, за да засучат.
Първите дни след раждането котката отказва да се храни, но въпреки това тя винаги трябва да има на разположение вода и храна. През периода на кърмене на котката се осигурява висококачествена храна, богата на белтъчини и витамини.

0 коментара:

Публикуване на коментар